שינוי שפה
שינוי שפה
התחברות \ הרשמה
התחברות \ הרשמה
קטלוג
קטלוג
צור קשר
צור קשר

טראומה מינית – קורס בסיס לצוותים מקצועיים במערכת הבריאות

הקורס נועד להקנות ידע לצוותים רפואיים בהיבטים השונים של הטראומה המינית והשלכותיה הנפשיות, הפיזיות והרפואיות. בקורס תלמדו כיצד לזהות את הסימנים השונים לטראומה ולהתאים טיפול נכון ורגיש טראומה.
icon-degrees
icon-price
long course
10

Basic course for sexual trauma

Please note: this course is a basic course for all professional teams in the health system. After completing this course, it will be possible to continue to the specific specialization courses. The reference to these courses can be found at the end of the “description”.

 • העמקת הידע בהיבטים השונים של הטראומה המינית וההשלכות הרפואיות שלה.
 • העלאת המודעות והרגישות לסימני זיהוי פיזיים, רגשיים והתנהגותיים בקרב נפגעות ונפגעים של אלימות מינית המגיעים לטיפול רפואי.
 • קבלת כלים לתשאול רגיש ומותאם אודות הטראומה המינית.
 • אפשרויות למתן מענים מיודעי טראומה למטופלים אלה.
 • מתן הצעות לדרכי התמודדות לשיפור השלוֹמוּת (WELL BEING) של המטפלים.

טראומה מינית היא תופעה שיש לה השפעות נפשיות ופיזיות על הנפגעים והנפגעות. המפגש של נפגעים מינית עם מערכת הבריאות הוא מורכב ומאתגר. פערי הסמכות ומערכת היחסים האסימטרית שבין מטפל למטופל, התלות, החשיפה הפיזית והרגשית, בדיקות הדורשות מגע גופני ועוד, עלולים לשחזר את הטראומה ולהציף זיכרונות ותחושות קשים.

גם בקרב הצוותים המטפלים קיימת פעמים רבות רתיעה מעיסוק בנושא. זאת בשל חששות ממתן טיפול לא רגיש ולא מותאם, קושי רגשי לעסוק בתכנים הקשים, ולעיתים אף בשל חוויות אישיות.

טיפול רגיש ומותאם לנפגעות ולנפגעים יכול למנוע החמרה של הטראומה ולאפשר ריפוי וצמיחה. כדי שאנו, כמטפלים במערכת הבריאות, נוכל להעניק טיפול מיטבי ומותאם למטופלים אשר עברו פגיעה מינית, עלינו להכיר ולהבין את המשמעות של טראומה מינית, לזהות את הסימנים שעשויים להעיד על פגיעה, וכן ללמוד את התגובות הרצויות ואת המענים הקיימים.

מטרות הקורס:

 • העמקת הידע בהיבטים השונים של הפגיעה והטראומה המינית ושל ההשלכות הרפואיות
 • העלאת המודעות והרגישות לסימני זיהוי פיזיים, רגשיים והתנהגותיים בקרב נפגעות ונפגעים של אלימות מינית המגיעים לטיפול רפואי
 • קבלת כלים לתשאול על אודות הטראומה המינית ולשיח רגיש טראומה
 • עמידה על האפשרויות למתן מענים מיודעי טראומה עבור מטופלים אלה
 • הכרת דרכים לשיפור השלוֹמוּת (WELL BEING) של המטפלים

 

הפניות לקורסי המשך:

טראומה מינית – קורסים מקצועיים לצוותים במערכת הבריאות – רפואת נשים

טראומה מינית – הכשרה ייעודית לאחיות בתחנות טיפת חלב

טראומה מינית- הכשרה ייעודית רפואת שיניים

טראומה מינית – הכשרה ייעודית לצוותי מלר”ד

טראומה מינית – הכשרה ייעודית בתחום ילדים

 • :
 • :
 • :
  עצמי
 • :
  10
 • :
  עברית
 • :
  עברית
 • :
  אין תעודה
 • :
  ללא קרדיט אקדמי
 • :
 • :
לינקדאין
פייסבוק

ד”ר זהר סהר

מומחית תוכן
Ministry of Health

 מנהלת המחלקה לטיפול באלימות במשפחה ותקיפה מינית, השרות הארצי לעבודה סוציאלית, משרד הבריאות.

אחראית על פיתוח מדיניות משרד הבריאות בנושא אלימות במשפחה ותקיפה מינית (קטינים, בגירים, זקנים וחסרי ישע באשפוז ובקהילה) במסגרת זה פיתוח תוכניות הדרכה והכשרה, הטמעת דרכי עבודה, פיתוח תוכניות ושירותים ייעודיים ועוד. בתפקידים קודמים עסקה בטיפול בילדים ומשפחות בסיכון, טיפול בנפגעי תקיפה מינית וילדים במסגרות חוץ ביתיות.

עו”ס בעלת תואר דוקטור לפילוסופיה (Phd), מטעם ביה”ס ברוואלד, לעבודה סוציאלית, האוניברסיטה העברית, עבודת הדוקטורט: “להיות הורים שבתם נרצחה על-ידי בן זוגה – אבל, טראומה והתמודדות” ובוגרת תוכנית הכשרה תלת שנתית של פסיכותרפיה בגישה פסיכודינאמית, השרות הפסיכולוגי באוניברסיטה העברית.

שרי ברו

מומחית תוכן
Ministry of Health

מפתחת הכשרות ומנחת קבוצות. בעלת ניסיון עשיר של מעל 15 שנים בניהול, הדרכה, פיתוח והפקה של תכנים מקצועיים בתחום אלימות מינית. מנחה בכירה לקהלים מקצועיים מתחומי: חוק ומשפט, רפואה וסיעוד,טיפול וחינוך. בעלת תואר שני בייעוץ חינוכי ותואר ראשון במדעי ההתנהגות מגמת פסיכולוגיה.

יפעת בן דוד דרור

מומחית תוכן
Ministry of Health

בעלת תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית עם התמחות בנשים.

וסיום לימודי תעודה בטיפול בנפגעות ונפגעי טראומה מינית ובניהול ויעוץ ארגוני בגישה פסיכואנליטית- מערכתית.

את הקריירה המקצועית שלי, התחלתי כעו”ס בבית חולים ציבורי. היכרותי עם עולם הטראומה המינית, החלה כמתנדבת במרכז סיוע תל אביב, שהלכה והעמיקה בעבודתי כמנהלת מסגרות לנשים במהלך 15 השנים האחרונות, ביניהן מרפאת לוינסקי, נמנתי עם מקימות פרויקט סלעית וניהלתי את דירת החירום ובעמותת ניהלתי את בית אמיתי וליוויתי פרויקטים בתחום קצה ונערות כמנהלת במטה. במסגרות אלה, פגשתי נשים הנמצאות בקצה הרצף, נשים נפגעות טראומה מינית, שהידרדרו לשימוש בסמים, לזנות וחלקן להימצאות בדרות רחוב. לאחרונה, סיימתי את עבודתי כמנהלת בית אלה, חלופה אשפוזית לנפגעות טראומה מינית.

במסגרת היכרותי המעמיקה עם עולם הטראומה המינית, הפכתי חלק מהיפ”ם ואני משמשת כמנכ”לית החברה בהתנדבות.

כיום, אני מרצה, מדריכה ומנחת קבוצות.

יפעת פולק כהן

מומחית תוכן
Ministry of Health

עובדת סוציאלית, M.S.W, ובוגרת התכנית לפסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית במרכז שניידר לרפואת ילדים. מנהלת תחום אלימות במשפחה במחלקה לטיפול באלימות במשפחה ותקיפה מינית בשירות הארצי.

יפעת עבדה קרוב לשני עשורים בשירות לחקירות ילדים וחקירות מיוחדות במשרד הרווחה והבטחון החברתי כחוקרת ילדים, חוקרת מיוחדת ומדריכת חוקרים.

בנוסף, יפעת עובדת במרפאה לרפואה פסיכולוגית במרכז שניידר ובעלת קליניקה פרטית.

אומיה זריק נסראללה

מומחית תוכן
Ministry of Health

אחראית מחוזית תחום מניעת אלימות במשפחה בלשכת בריאות, מחוז צפון.

עובדת סוציאלית משנת 1994, עבדתי 15 שנים כמנהלת יחידה לטיפול בנפגעי אלימות במשפחה, בכפר רינה. טיפלתי בנשים גברים ומשפחות.

עברתי למשרד הבריאות בשנת 2009 ועבדתי כאחראית מחוזית תחום מניעת אלימות במשפחה ופגיעות מיניות בלשכת בריאות חיפה, ולאחר 12 שנים בחיפה, עברתי בספטמבר 2022 להיות אחראית מחוזית תחום מניעת אלימות במשפחה בלשכת בריאות, מחוז צפון.

סיימתי תואר שני במסלול תזה בתחום של תפיסות גברים אלימים ערבים את הטיפול שעברו, בתזה הייתה מחקר איכותני.

ד”ר רנת ריינס כרמל

מומחית תוכן
Ministry of Health

רופאה בכירה באגף גינקולוגיה ומיילדות בביה”ח הלל יפה. מנהלת מיון נשים ומרכז הלנה (חדר אקוטי לטיפול בנפגעי תקיפה מינית) ומבצעת ניתוחים גינקולוגים.

ד״ר דפנה ערמון

מומחית תוכן
Ministry of Health

פסיכיאטרית. יו״ר משותפת של הקואליציה לקידום טיפול רגיש טראומה במערכת הבריאות וגזברית היפ״ם.

אלינה פופרנו

מומחית תוכן
Ministry of Health

ב-10 השנים האחרונות בתפקיד רוקחת האגף לאכיפה ופיקוח של משרד הבריאות. אלינה התחילה את דרכה המקצועי כעוזרת מחקר בחברת תרופות Astra Zeneca ובית החולים הדסה עין כרם. היא בעלת תואר שני בבריאות הציבור ושני תארים ברוקחות ובפרמקולוגיה. כחלק מתפקידה הנוכחי במשרד הבריאות היא מרכזת תחום פשיעה פרמצבטית, משתתפת בחקירות, כולל בפרשות בינלאומיות, כגון סחר בתרופות מזויפות מוברחות או מוסטות, סטרואידים אנבוליים בשוק השחור, תוספי תזונה מזויפים, איתור סמי האונס ועוד. היא מייצגת את משרד הבריאות הישראלי בוועדות של הכנסת, בפרויקטים/פורומים בינלאומיים שונים של שיתוף פעולה/אכיפה, לרבות WHO, UNODC, EDQM-Council of Europe, EUROPOL, WGEO, INTERPOL, PFIPC, בתחומי פשיעה פרמצבטית. כמו כן, מספקת חוות דעת מקצועיות בהליפכים פליליים, כגון שימוש לרעה בתרופות וסמים מסוכנים, NPS (חומרים פסיכואקטיביים חדשים/סמי פיצוציות), התחזות למקצועות רפואיים, שימוש ואיתור סמי האונס, שימוש בחומרים תרופתיים לצורך ביצוע עבירה ועוד.

ד”ר ענבל שלומי

מומחית תוכן
Ministry of Health

פסיכיאטרית מומחית, ומומחית בפסיכיאטרית מעגל הפריון. מנהלת את מחלקת לצידך במרכז הרפואי מרחבים. מרצה בבית הספר לרפואה בתל אביב.

ורד חבושה פישביין

מומחית תוכן
Ministry of Health

מרצה בפרוייקט “בגוף ראשון” של מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית חיפה והצפון.

מריאנה ספונברג

מומחית תוכן
Ministry of Health

מרצה בפרוייקט “בגוף ראשון” של מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית חיפה והצפון

 

הילה ורנר זפרני

מומחית תוכן
Ministry of Health

מסיימת לימודי רפואה. עוסקת שנים רבות בתחום אלימות מינית

ME2MED ממקימות וחברת הועד המנהל של גוף הפועל למיגור פגיעות מיניות בין צוותים במערכת הבריאות

מינדי לוי

מומחית תוכן
Ministry of Health

מיילדת מוסמכת עצמאית, מטפלת בטראומה באמצעות שיטות טיפול גוף-נפש, מנחת קורסים לנשות מקצוע מתחום ההריון והלידה.

חני סידיס

מומחית תוכן
Ministry of Health

תרפיסטית בתנועה M.A, פסיכותרפיסטית ומרפאה בעיסוק.

במשך 5 שנים עבדה עם קהילת יוצאי אתיופיה במסגרת פרויקט PACT של ארגון “ג’וינט ישראל”, וריכזה את תוכנית ההעשרה ליוצאי אתיופיה בקרית-ים. בנוסף, למדה תרפיה בתנועה לתואר שני בבית-הספר לטיפול באמצעות אומנויות באוניברסיטת חיפה. במסגרת לימודיה, כתבה את עבודת התזה שלה אודות חווייתן של נשים יוצאות אתיופיה שנפגעו מינית. היה זה מחקר ראשון מסוגו בארץ, והוא האיר לראשונה את המאפיינים הייחודיים של תופעת הפגיעה המינית בקרב קהילה זו, תוך מתן במה לסיפורן המושתק, אפוף הבושה והמסתורין של הנשים.

כיום חני מרצה בכל הארץ לנותני שירות בתחומי הרווחה, הבריאות והמשפט, ופועלת להעלות את המודעות לנושא זה ולהשמיע את קולן של נשים יוצאות אתיופיה שנפגעו מינית. כמו כן היא משמשת כעדה מומחית מטעם בתי המשפט למען נשים שנפגעו וזקוקות לחוות דעת וסיוע משפטי.

חני מטפלת בקליניקה פרטית בחיפה בילדים, נוער ומבוגרים, בעלי קשיים רגשיים ונפגעי טראומה, וכן בנשים יוצאות אתיופיה המופנות אליה. בנוסף, היא מדריכה מטפלים והורים, מעבירה השתלמויות לאנשי מקצוע ועוסקת בטיפול רגשי משולב גוף-נפש, תנועה, ומיינדפולנס.

חפצי גולן רנד

מומחית תוכן
Ministry of Health

MSW, פסיכותרפיסטית.

מנהלת תחום “כרם” לטיפול בפגיעות מיניות בעמותת יעדים לצפון.

מדריכה במשרד הרווחה ובמכון חרוב ובעלת קליניקה פרטית. תלמידה בתוכנית לייעוץ ארגוני בראייה פסיכואנליטית מערכתית וחברה בארגון אפק.

בוגרת תוכנית האמפרי של קרן פולברייט למנהיגות חברתית באוניברסיטת VCU בווירג’יניה. בעבר התנדבה בארגון ישראייד בסיוע הומניטרי לפליטים.

עו”ד טלי איזנברג

מומחית תוכן
Ministry of Health

בעלת משרד פרטי לייצוג נפגעי ונפגעות עבירה, בדגש על עבירות מין ואלימות חמורה ומשפחות נרצחים ונרצחות.

מור נהרי

מומחית תוכן
Ministry of Health

עובדת סוציאלית MSW, בעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני בעבודה סוציאלית במסלול לקידום צדק חברתי מאוניברסיטת בן גוריון במסלול המחקרי, בו חקרה עבודה ביקורתית בתוך שירותי הרווחה הממוסדים. מור עבדה בוועד למלחמה באיידס כעובדת סוציאלית וכמנהלת תחום ההתמכרויות, ניהלה את תכנית “הלב” בבאר-שבע של משרד הרווחה לנערות וצעירות על רצף הזנות וניהלה את הקליניקה למשפחה הגאה של האגודה למען הלהט”ב.

כיום מור מנכ”לית ארגון חוש”ן- ארגון החינוך וההסברה של הקהילה הגאה. ארגון חוש”ן פועל במגוון זירות ומול קהלי יעד מגוונים לעידוד קבלה וקידום סובלנות כלפי קהילת הלהט”ב, מיגור להט”בופוביה והכשרת אנשי ונשות מקצוע לעבודה רגישה ומותאמת עם הקהילה הגאה. פועלו העיקרי של הארגון הוא העברת סדנאות והרצאות בשלל תחומים שמטרתן קבלת כלים פרקטיים ליצירת סביבה מכילה ובטוחה כלפי להט״בים בכלל תחומי החיים.

כרם יעל לנדמן

מומחית תוכן
Ministry of Health

סמנ”כלית מעברים לקשת הטרנסית.

ערן האן

מומחה תוכן
Ministry of Health

פסיכותרפיסט, מנהל קו הסיוע לנערים ולגברים נפגעי תקיפה מינית, מנחה קבוצות תמיכה ומכשיר צוותים בנושא טראומה מינית.

לונה בן דיין

מומחית תוכן
Ministry of Health

בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית M.S.W המנהלת המקצועית ומנהלת מערך ההכשרות של עמותת סה”ר-סיוע והקשבה ברשת.

לונה מטפלת פרטני CBT , מנחה קבוצות בני נוער בהתמודדות עם סיכון, מרצה בקהילה והנחתה בהכשרות “שומרי הסף” המקנה ידע על תופעת האובדנות, הסימנים המקדימים, גורמי הסיכון והמשך טיפול.

לונה בוגרת הכשרות ‘מבשרי בשורה מרה’ , טיפול DBT, ביבליותרפיה ו SE שלב ראשון.  מטפלת באזור מגוריה בגליל.

יעל גור קול

מומחית תוכן
Ministry of Health

עובדת סוציאלית ומנחת קבוצות בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת ת”א ודוקטורנטית לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

חוקרת למעלה מעשור את תופעת הזנות החברה הכללית ובאוכלוסיית הלהטב”ק.

בשנת 2002 יעל הקימה את מרפאת לוינסקי של לשכת הבריאות ת”א ומאז היא מנהלת אותה. בהובלתה, צוות המרפאה שירת עשרות אלפי אנשים אשר עבורם/ן המרפאה היא אחד המקומות הבודדים, בו הם/ן יכולים/ות לספר את סיפורם האינטימי ולקבל טיפול רפואי מבלי לחשוף את זהותם/ן.

בשנת 2007 יעל זכתה בפרס “העובד הסוציאלי היזם” בתמיכת ליאון רקאנטי עבור יוזמת המרפאה הניידת לטיפול רפואי ופסיכו-סוציאלי באנשים בזנות. לימים, מודל המרפאה הניידת שפיתחה, שוכפל לערים חיפה, תל אביב וירושלים. בשנת 2014 קיבלה בשם צוות המרפאה את עיטור נשיא המדינה למצטיינים במאבק בסחר בבני אדם.

החל משנת 2019 יעל מובילה ברמה הארצית את יישום החלטת הממשלה הצמודה לחוק לאיסור צריכת זנות, במשרד הבריאות.

עו”ד נעמה לרנר

מומחית תוכן
Ministry of Health

מנכ”לית התנועה לעצמאות, המקדמת חיים עצמאיים בסיוע אישי לאנשים עם מוגבלות. ניהלה במשך 20 שנה את המחלקה הקהילתית בארגון בזכות, המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלות. פיתחה כלים ייחודיים להנגשת הליכים משפטיים עבור א.נשים עם מוגבלות, ולימדה הנגשת צדק לשופטים, חוקרי משטרה, עורכי דין ועוד. ליוותה מעל 1,000 תיקים של א.נשים עם מוגבלות קורבנות עבירה ופוגעים בהליכים המשפטיים שהתנהלו בעניינם, והנגישה צדק עבורם.