שינוי שפה
שינוי שפה
התחברות \ הרשמה
התחברות \ הרשמה
קטלוג
קטלוג
צור קשר
צור קשר

טלוויזיה כחול-לבן: זהויות משתנות בסדרות ישראליות

מחדוה ושלומיק דרך פלורנטין ועד פאודה והשבאבניקים: בקורס זה אנו נעסוק באופן ביקורתי בהיסטוריה של סדרות דרמה, תוך בחינת הזהויות השונות המרכיבות את החברה הישראלית: דתיים וחילוניים, יהודים וערבים, מזרחים ואשכנזים ועוד. הקורס מיועד למי שרוצה להכיר יותר טוב את הטלוויזיה והחברה הישראלית מזוויות חדשות ומפתיעות.
icon-degrees
icon-price
long course
4 | 8
video play

  • היכרות עם ההיסטוריה והתיאוריה של טלוויזיה בכלל וטלוויזיה ישראלית בפרט.
  • הבנה מעמיקה ורחבה של תכני הטלוויזיה ומתן כלים פרקטיים לחשיבה ביקורתית כלפיהם.
  • היכרות עם ייצוגיהן הטלוויזיוניים של זהויות שונות בחברה הישראלית והבנת אופני הייצוג שלהן.
  • דיון ביקורתי בנוגע לטלוויזיה הישראלית על תכניה והקורס עצמו על תכניו.

רובנו בישראל צופים בטלוויזיה, בין אם זה בחדשות, בתוכניות מציאות או דרמה, ובין אם זה נעשה על מסך הטלוויזיה, המחשב או בטלפון החכם, ובין אם בסלון הביתי, בחדר השינה או ברכבת בדרך לעבודה.
רובנו לרוב גם לא מתייחסים אליה ברצינות, אלא כבידור קל, דרך לדעת מה קרה לאחרונה ואולי נושא נוסף שאפשר לדבר עליו, או להתלונן עליו, עם חברים וחברות.

בקורס הזה אנחנו נרצה להעשיר את חוויית הצפייה שלכם בממד נוסף: הממד הביקורתי, או אם תרצו האינטלקטואלי. מטרת הקורס היא מצד אחד לספק ידע היסטורי ותיאורטי שיאפשר להבין טוב יותר את הטלוויזיה הישראלית, ומצד שני להעלות תהיות ושאלות (לעיתים ללא תשובות) על הטלוויזיה הישראלית, בדגש על ז’אנר הדרמה, ועל הזהויות השונות המופיעות בו, המוצגות כמנוגדות (האומנם): דתיים מול חילונים, ציונים מול גלותיים, יהודים מול ערבים, ישראלים מול פלסטינים, גברים מול נשים, צעירים ודור ה-Y מול מבוגרים, להט”בים מול הטרוסקסואלים ועוד.

בשביל ללמד את הקורס בחרנו, איך לא – להפיק תוכנית בלעדית שתלווה כל פרק ופרק. הקורס בנוי באופן גמיש, ככה שלפי תחומי העניין שלכם או התוכניות האהובות עליכם, תוכלו לבחור מה הם השיעורים שבהם תרצו לצפות ובאיזה סדר, ממש כמו הטלוויזיה היום. בכל שיעור נוכל ביחד לשאול שאלות, לערוך דיונים ואולי אפילו להתווכח (בצורה מכבדת כמובן).

מטרות הקורס הן להעשיר את חווית הצפייה בטלוויזיה על ידי מתן כלים שיאפשרו להבין ולבקר את הטלוויזיה הישראלית, להעמיק את ההבנה של הלומדים והלומדות את התרבות הישראלית דרך אחד מתוצריה הבולטים – הטלוויזיה, וכמובן לספק חווית למידה מהנה ומגוונת. כדי להתחיל את הקורס לא צריך כל ידע מקדים, צריך רק להירשם אליו בחינם בדף הזה, ומשם הדרך מתחילה – ומי יודע איך ומתי תסתיים…

ד”ר איתי חרל”פ, בשם כל צוות הקורס.

לינקדאין
פייסבוק

איתי חרלפ

מרצה
המכללה האקדמית ספיר

חוקר ומרצה בבית-הספר לאומנויות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר. חוקר מרכזי בתחום לימודי הטלוויזיה בישראל. פרסם עד כה מספר מאמרים בתחום ושני ספרים, האחד בעברית בהוצאת רסלינג והשני באנגלית בהוצאת Bloomsbury. מיוזמי כנס פיקציה, הכנס ללימודי טלוויזיה בישראל של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה ע”ש סטיב טיש באוניברסיטת תל-אביב.

אלון יודקובסקי

מרצה
המכללה האקדמית ספיר

בוגר תואר B.F.A בהצטיינות יתרה של המחלקה לאומנויות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר, והוא סטודנט M.A. באוניברסיטת תל-אביב. מתרגל ועוזר הוראה בתחומי הקולנוע והטלוויזיה.

ליהי כהן

ליהי כהן

הקורס הצליח ומצליח לחדש לי, למרות שכבר למדתי על טלוויזיה בכל מיני פלטפורמות אחרות, והוא עושה את זה בצורה קלילה, משעשעת, מחכימה, מודעת, נעימה ובעיקר- בנוחות ובזמן שנוח לי. ממליצה בחום.

מור גלפין

מור גלפין

חוויה מעוררת השראה, מבדרת ובעיקר מעשירה את הפרספקטיבה, בדומה לאופן בו אני נהנית מטלוויזיה איכותית - כשאני יכולה להיות יחסית פסיבית בזמן שאני מרחיבה אופקים, ושאלות מעוררות מחשבה מוגשות אלי במגש כסף

ערן אבוקסיס

ערן אבוקסיס

אני לא חווה את זה כלמידה. אני חווה את זה כמו סידרה לימודית, כמו 'החיים' על הטלוויזיה הישראלית.

אורן קנר

אורן קנר

נרשמתי לקורס סתם כך, בשביל הכיף וכדי לראות איך זה ומה זה למידה מקוונת, והתמכרתי! חיכיתי משבוע לשבוע שיעלה שיעור חדש. מוגש מרתק ואינטליגנטי, מאפשר להיזכר בנכסי צאן ברזל מההיסטוריה הטלוויזיונית שלנו, ולראות חלק מהדברים בקונטקס חדש. מומלץ

לואיס אומפיירז

לואיס אומפיירז

אני חיי בחו"ל - באיים הקנריים, הייתי מתנדב קיבוץ לפני 30 שנים. הודות לטכנולוגיה החדשה אני יכול ללמוד עברית, גם על ציביליזציה היהודית ועל מדינת ישראל, כל אלה תחומים חשובים לי, גם אם לא יהודי מלידה. אני מודה לד"ר חרל״פ ולצוות של הקורס וגם לכל התלמידים אפילו אם לא הרגשתי מספיק ביטחון בעברית שלי להשתתף בדיונים. תודה.

אייל שגיא ביז’אווי

אייל שגיא ביז’אווי

חוויה מלמדת מאוד ומרעננת מאוד, בין היתר בזכות כשרון ההנגשה, היכולת לשלב בין הקלילות של הפורמט וההגשה לבין העומק של החומרים והניתוח.