שינוי שפה
שינוי שפה
התחברות \ הרשמה
התחברות \ הרשמה
קטלוג
קטלוג
צור קשר
צור קשר

חישה ותנועה – מגלים ועד לוויתנים

אני חש ונע משמע אני חי וקיים. בקורס זה נלמד כיצד אנחנו ויצורים חיים אחרים חווים את העולם באמצעות מגוון עשיר של חושים ונראה כיצד בעלי חיים שוחים, רצים, עפים ונודדים למרחקים.
icon-degrees
icon-price
long course
4 | 6
video play

  • נכיר כיצד עוברים אותות עצביים
  • נסקור את התפתחות חוש הראייה ונכיר את מבנה העין והיכולות המדהימות שלה
  • נלמד על החושים הכימיים – ריח וטעם
  • נבין כיצד יצורים חשים את סביבתם הפיזית באמצעות חושי השמיעה והמישוש
  • נפרט את יכולות התנועה השונות בים בייבשה ובאויר ואת האבולוציה שלהן
  • נכיר את תופעת הנדידה והסיבות לה ונשמע על נדידות של מגוון בעלי חיים

חישה ותנועה הן שתי היכולות הבסיסיות ביותר של כל היצורים החיים והן חיוניות כדי לאפשר להם יחסי גומלין עם סביבתן החיה והדוממת. קורס מקוון זה מורכב מסרטים שהוסרטו בכל רחבי העולם כמו גם מטקסטים, תרגילים, ניסויים ומשימות פעילות. בקורס נלמד על המגוון המרשים של החושים בו חשים יצורים שונים את סביבתם החיצונית האלקטרומגנטית (אור), כימית (ריח וטעם) והמכנית (שמיעה ומישוש) כמו גם את סביבתם הפנימית. היחידה הראשונה היא מבוא לחישה ולמערכת העצבים. ביחידה על ראיה נלמד כיצד העין מתפקדת ומפיקה מהבואה הקטנה והמטושטת על הרשתית מידע מורכב ומדויק ברזולוציה גבוהה גם כאשר יש מעט מאד אור. נלמד מהם צבעים, איך העין מבחינה בינהם, מהו עיוורון צבעים ואיך מזהים מרחק של עצמים.

לינקדאין
פייסבוק

פרופ’ מיכאל ברנדייס

מרצה
الجامعة العبرية في القدس

(מפיק, מרצה, מומחה תוכן, צלם, עורך ומרצה)

מיכאל ברנדייס הוא פרופסור חבר במחלקה לגנטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים. מזה כ 30 שנה הוא חוקר את הבקרה של מחזור התא ופרסם עשרות מאמרים בנושא. שימש כחוקר אורח במכון לחקר הסרטן בלונדון ובאוניברסיטת סטנפורד. פרופ. ברנדייס מלמד מגוון קורסים בביולוגיה לתלמידי כל התארים והפקולטאות ועמד בראש המגמה לביולוגיה בפקולטה למדעי הטבע ועומד בראש תכנית אבני פינה. פרופ. ברנדייס מרבה לסייר ברחבי העולם. הוא מנצל את הכרותו את עולם החי והצומח ואת המיומנויות שלו בצילום וטיולים בשטח להפקת חומר לימוד חדשני. חומר זה מיועד להנגיש לתלמידים שלו ולקהל הרחב נושאים מרכזיים ביולוגיה, אבולוציה ומודעות סביבתית.

Michael.brandeis@mail.huji.ac.il