שינוי שפה
שינוי שפה
התחברות \ הרשמה
התחברות \ הרשמה
קטלוג
קטלוג
צור קשר
צור קשר

אגדת הגולם משלהי העת העתיקה ועד למאה העשרים

אגדת הגולם המספרת על בריאת אדם מלאכותי על ידי חכמים יהודיים, עוררה במשך דורות משיכה וגם אימה. בקורס זה ננתח את גלגוליה של פנטזיה מרתקת זו כפי שהיא מתבטאת במקורות שונים שנכתבו לאורך כ-1500 שנה. לא נדרש ידע מוקדם בקורס.
icon-degrees
icon-price
long course
4 | 14
video play

סטודנטים של מכללת אחווה

לחצו כאן למעבר לכיתה שלכם.

  • להכיר את מופעיה המרתקים של אגדת הגולם.
  • להכיר רבדים מרכזיים בתולדותיה של הספרות היהודית.

דמות הגולם, אדם מלאכותי שנוצר על ידי רב או דמות מופת יהודית, מתוארת במגוון רחב של אגדות שסופרו ונכתבו. הן היו מקור השראה להוגי דעות ואמנים החל מהספרות התלמודית במאות הראשונות לספירה ועד ימינו.
זהו קורס המיועד לכל מי שמתעניינים בפנטזיה על בריאת הגולם ולא נדרש בו ידע מוקדם.
על הקורס: יצירתו של אדם מלאכותי היא נושא מיתי וספרותי מרתק ומפרה, אך גם מאיים. הוא בוחן את יסודות הקיום האנושי, מפני שהוא פותח מחדש את הגדרת תפקידיהם של האל כבורא ושל האדם כנברא, וכן הוא עוסק בשאלה מה קורה כאשר יצירה יוצאת מגבולות השליטה של יוצרה, כאשר הגולם קם על יוצרו.
נוסף לכך נושא זה מעלה שאלות מעניינות על טבע האדם כמו מה הופך את האדם לסובייקט? ומהם גבולות ההשתייכות הקהילתית, הלאומית והדתית?
אגדת הגולם השתנתה במהלך השנים, ומראשית המאה העשרים החלה לקבל פרסום בהיקף נרחב. מתקופה זו ואילך אפשר לראות את השפעתה של אגדה זו כמעט בכל ענפי התרבות המערבית: בספרות, בשירה, באומנות הפלסטית, בקולנוע, באופרה, בתיאטרון ובענפים שונים של התרבות הפופולרית. עם התפשטות אגדת הגולם במאה העשרים, התרבות נוסחיה והתפתחותה הספרותית, התרחק הגולם מתצורתו הראשונה.
בקורס נבחן את דמותו של הגולם ממקורותיה הקדומים של האגדה ועד ליצירות ספרותיות, קולנועיות ותיאטרליות בנות זמננו.

לינקדאין
פייסבוק

פרופ’ צחי וייס

מרצה
האוניברסיטה הפתוחה

פרופ’ צחי וייס הוא חבר סגל אקדמי בכיר במחלקה לספרות, ללשון ולאמנויות באוניברסיטה הפתוחה. הוא למד לתואר ראשון ושני באוניברסיטה העברית בירושלים ושם גם סיים את לימודי הדוקטורט שלו. את מחקר הפוסט דוקטורט ערך באוניברסיטת שיקגו כעמית רוטשילד. הוא מתמחה בחקר הספרות העברית והמיסטיקה היהודית וקשרי הגומלין ביניהן. עד היום הוא פרסם ארבעה ספרים: מות השכינה ביצירת ש”י עגנון (בר-אילן 2009), אותיות שנבראו בהן שמים וארץ (מוסד ביאליק 2014), קיצוץ בנטיעות: עבודת השכינה בעולמה של ספרות הקבלה המוקדמת (מאגנס 2015) ו- Sefer Yetsirah and Its Contexts (Penn Press, 2018)

ד”ר נעמה בן-שחר

מרצה
האוניברסיטה הפתוחה

נעמה בן שחר סיימה את הדוקטורט באוניברסיטה העברית בירושלים. במהלך לימודי הפוסט דוקטורט שלה היא זכתה בפרס א”א אורבך לתלמידים מצטיינים, קיבלה את מלגת גורן גולדשטיין באוניברסיטת בן גוריון. כיום במסגרת תמיכת הקרן הלאומית למדע, היא ממשיכה את מחקרה על פירושי עשר ספירות בכתבי יד באוניברסיטה הפתוחה בהנחייתו של פרופ’ צחי וייס. מחקרה מתמקד בתורת הסוד היהודית בכלל ובחסידות אשכנז על חוגיה השונים בפרט.
ספרה פירוש ספר יצירה המיוחס לסעדיה גאון: מהדורה ביקורתית ופרקי מבוא יצא בלוס אנג’לס בהוצאת כרוב בשנת 2015.