תאריך התחלה

הקורס פתוח

מחיר

חינם

משך הקורס

7 שבועות | 2-3 שעות בשבוע

רוצים לטעום מהקורס? מוזמנים להאזין לפודקאסט או לסרוק את הקוד ולהאזין בנייד:

קורס זה משתתף במסלול הקבלה החכם המאפשר קבלת קרדיט אקדמי וקבלה לאוניברסיטה ללא פסיכומטרי.
לפרטים נוספים על מסלול הקבלה החכם, ועל הרשמה לבחינה.

*מסלול הקבלה החכם והבחינות החיצוניות מיועדים רק למועמדים שטרם החלו ללמוד באוניברסיטה. הבחינות מתקיימות באוניברסיטה בחודשים מרץ, אפריל ומאי בלבד.

 

פרק חדש ומיוחד על משפחת נגיפי הקורונה ומגפת COVID-19 זמין ופתוח לצפייה!

מי היה האדם הראשון בעולם שנדבק בנגיף קורונה ובאיזה שנה זה קרה? (רמז: זה לא היה ב-2019), אילו נגיפי קורונה מדביקים את חיות המחמד שלנו ואילו מהם מדביקים אותנו? מה ומי עומד מאחורי מהפכת החיסונים ואיך בדיוק עובדות בדיקות PCR ואנטיגן שיצא לרובנו להיבדק בהן?

כל התשובות לשאלות בפרק 8 החדש!

 

מה נלמד?

  • הרכבם של מבני התא (אברונים) ופעולותיהם
  • מה קורה לגופנו כאשר הוא נגוע בווירוסים
  • כיצד המערכת החיסונית שלנו פועלת כדי להגן עלינו
  • מהם היתרונות והחסרונות של חיסונים

תיאור:

האם אי פעם תהיתם מהם וירוסים?
הסתקרנתם לגבי האופנים בהם וירוסים פולשים לגופינו, תוקפים את התאים שלנו וגורמים לנו להיות חולים? בואו ללמוד ממה עשויים וירוסים ולהבין את המנגנונים באמצעותם הם חודרים לתאים שלנו ומשתלטים עליהם.

אין צורך ברקע קודם במדעים – צריך רק ראש פתוח!
גוף האדם מורכב מתאים, שהם מעין מכונות מולקולריות מופלאות. כל זמן שהם עובדים כשורה, אנחנו מרגישים מצוין. אבל כשוירוסים, טפילים זעירים מאד העשויים מחלבונים וגנים, משתלטים עליהם, נגרם לגופנו נזק רציני.
בקורס תלמדו, צעד אחר צעד, כיצד תאי גופינו פועלים כדי שנהיה בריאים. לאחר מכן נבחן את ממלכתם הענפה של הווירוסים, ובפרט אלו שגרמו להתפרצות מגפות כמו השפעת, האיידס והאבולה. לבסוף, נסקור בצורה שיטתית את המערכת החיסונית שלנו, כיצד היא מזהה את הווירוסים- "האויבים", וכיצד היא מביסה אותם.
ההרצאות תוכננו בקפידה כדי לתאר את הביולוגיה הבסיסית של התא, וירולוגיה ואימונולוגיה במושגים שכולם יכולים להבין, וזאת מבלי לוותר על הדיוק המדעי. נלמד כיצד וירוסים משתכפלים ואיך המערכת החיסונית שלנו מגנה עלינו מחולי, וכן כיצד מדענים חוקרים את הנושאים האלה. במהלך הקורס תפגשו בחוקרים ומדענים מובילים – חלקם אף זכו בפרס נובל על תרומתם בכימיה וברפואה.
ביחד נבין בצורה טובה יותר כיצד המדע מסייע באבחון יעיל של מחלות, ביצירת תרופות טובות יותר וחיסונים המגנים עלינו. במהלך הקורס אתם תצברו ידע מרתק, נהיר ושימושי. מטרתנו היא לצייד אתכם בהבנה מהימנה ושימושית בנוגע לאופן פעולתם של חיסונים, כך שתוכלו להחליט באופן מושכל בנוגע להתחסנות שלכם ושל בני משפחותיכם.

הקורס הופק באוניברסיטת תל אביב על ידי TAU Online – המרכז לחדשנות בלמידה.

  • מורים המעוניינים ללמד את הקורסים בכיתותיהם מוזמנים לקרוא בקישור הבא על תוכנית תיכון אקדמי מקוון.
הקורס פתוח. ההרשמה פתוחה

צוות הקורס:

פרופ' יונתן גרשוני

מרצה

קצת עלי