תאריך התחלה

הקורס פתוח

מחיר

חינם

משך הקורס

4 שבועות | שעה וחצי בשבוע

מה נלמד?

• נכיר את הרקע המשפטי של מנגנון התמיכה בקבלת החלטות תוך התמקדות בתיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפטרופוסות.
• נבין את תפקיד התומך בקבלת החלטות בארץ ובעולם ואת חשיבותו.
• נחשף למורכבויות ולאתגרים במימוש התפקיד.
• נכיר כלים, נרכוש מיומנויות ונתרגל תרחישים מהשטח על מנת ללמוד לבצע את התפקיד באופן המיטבי.

תיאור:

תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, אשר תוקן בשנת 2016, כלל הכרה במודל של קבלת החלטות נתמכת כחלופה לאפוטרופסות.

עד התיקון, מלבד מקרים בודדים, לא נתמנו על-ידי בית המשפט תומכים בקבלת החלטות (החוק אפשר זאת בדרך עקיפה ולכן יושם במקרים בודדים בלבד). מאז שנכנס התיקון לתוקף נסללה הדרך לשינוי המציאות עבור אנשים עם מוגבלויות היות והחוק מעניק לבית המשפט סמכות למנות "תומך בקבלת החלטות" לאדם הזקוק לסיוע בקבלת החלטות.

מאז אושר התיקון לחוק, פועל האפוטרופוס הכללי, באחריותה של הממונה על קבלת החלטות נתמכת, להקמת מערך תומכים בקבלת החלטות המהווה לעיתים קרובות חלופה לאפוטרופסות. מינוי תומך בקבלת החלטות מאפשר לאדם עם מוגבלות לנהל את חייו בעצמו ככל הניתן ולקבל החלטות בהתאם לרצונותיו ובחירותיו. מינוי זה מאפשר לאדם לקבל בעצמו החלטות על חייו, תוך קבלת סיוע מתומך שתפקידו ללוות את האדם בתהליך קבלת ההחלטות.

קבלת החלטות נתמכת מבוססת על יחסים של אמון וכבוד בין התומך למקבל ההחלטות, כאשר תפקיד התומך הוא לקבל מידע, להסביר, להנגיש, לתמוך, ללוות ולעיתים גם לסייע במימוש החלטותיו של האדם מול צד שלישי, אך לעולם לא לכפות עליו החלטות או להחליט במקומו.
תומך בקבלת החלטות יכול לסייע למקבל ההחלטות בעניינים כספיים, אישיים או רפואיים, הוא יכול להיות קרוב משפחה, מתנדב או תומך שעבר הכשרה כתומך מקצועי בשכר.

קורס זה הינו חובה לתומכים מתנדבים בקבלת החלטות, טרם קבלת מינוי וכניסתם לתפקיד בפועל. הקורס מומלץ מאוד לבני משפחה ולקרובים שמונו ע"י בית משפט כתומכים בקבלת החלטות. הקורס אינו תחליף לקורס לתומכים מקצועיים.
הקורס מקנה רקע משפטי וערכי על תפקיד התומך, עוסק באופן מילוי התפקיד וביצועו הלכה למעשה, מקנה כלים מעשיים לתומך ומפגיש אותו עם דילמות ואתגרים העולים מן השטח.
זאת תוך  שילוב של  הרצאות עומק, הפניה למקורות ביבליוגרפיים, סרטוני המחשה , התנסות בכלים מעשיים ומפגש עם תומכים בקבלת החלטות הפועלים בשטח.

הקורס הינו ראשוני מסוגו בארץ ובעולם. ומאפשר ללומדיו לקחת חלק בפריצת הדרך לשינוי מעמדם המשפטי והחברתי של אנשים המתמודדים עם מוגבלויות מגוונות בדרכם להשגת אוטונומיה מירבית לניהול חייהם.

 

הקורס פתוח. ההרשמה פתוחה

צוות הקורס:

קרן אורבך ברנע

עו"ד ומגשרת, מומחית תוכן

קצת עלי

אילון ברכפלד

עו"ד ומגשר, מומחה תוכן ומדריך

קצת עלי

רות נחנסון

מומחית תוכן

קצת עלי

ד"ר מיקי שינדלר (עו"ד)

מומחה תוכן ומרצה

קצת עלי

אורנית דן

מומחית תוכן ומרצה

קצת עלי