تاريخ البدء

المساق مفتوح

السعر

مجانًا

مدّة المساق

8 שבועות | 4 שעות בשבוע

רוצים לטעום מהקורס? מוזמנים להאזין לפודקאסט או לסרוק את הקוד ולהאזין בנייד:

מה נלמד?

  • היכרות עם ההיסטוריה והתיאוריה של טלוויזיה בכלל וטלוויזיה ישראלית בפרט.
  • הבנה מעמיקה ורחבה של תכני הטלוויזיה ומתן כלים פרקטיים לחשיבה ביקורתית כלפיהם.
  • היכרות עם ייצוגיהן הטלוויזיוניים של זהויות שונות בחברה הישראלית והבנת אופני הייצוג שלהן.
  • דיון ביקורתי בנוגע לטלוויזיה הישראלית על תכניה והקורס עצמו על תכניו.

الوصف:

רובנו בישראל צופים בטלוויזיה, בין אם זה בחדשות, בתוכניות מציאות או דרמה, ובין אם זה נעשה על מסך הטלוויזיה, המחשב או בטלפון החכם, ובין אם בסלון הביתי, בחדר השינה או ברכבת בדרך לעבודה.
רובנו לרוב גם לא מתייחסים אליה ברצינות, אלא כבידור קל, דרך לדעת מה קרה לאחרונה ואולי נושא נוסף שאפשר לדבר עליו, או להתלונן עליו, עם חברים וחברות.

בקורס הזה אנחנו נרצה להעשיר את חוויית הצפייה שלכם בממד נוסף: הממד הביקורתי, או אם תרצו האינטלקטואלי. מטרת הקורס היא מצד אחד לספק ידע היסטורי ותיאורטי שיאפשר להבין טוב יותר את הטלוויזיה הישראלית, ומצד שני להעלות תהיות ושאלות (לעיתים ללא תשובות) על הטלוויזיה הישראלית, בדגש על ז’אנר הדרמה, ועל הזהויות השונות המופיעות בו, המוצגות כמנוגדות (האומנם): דתיים מול חילונים, ציונים מול גלותיים, יהודים מול ערבים, ישראלים מול פלסטינים, גברים מול נשים, צעירים ודור ה-Y מול מבוגרים, להט”בים מול הטרוסקסואלים ועוד.

בשביל ללמד את הקורס בחרנו, איך לא – להפיק תוכנית בלעדית שתלווה כל פרק ופרק. הקורס בנוי באופן גמיש, ככה שלפי תחומי העניין שלכם או התוכניות האהובות עליכם, תוכלו לבחור מה הם השיעורים שבהם תרצו לצפות ובאיזה סדר, ממש כמו הטלוויזיה היום. בכל שיעור נוכל ביחד לשאול שאלות, לערוך דיונים ואולי אפילו להתווכח (בצורה מכבדת כמובן).

מטרות הקורס הן להעשיר את חווית הצפייה בטלוויזיה על ידי מתן כלים שיאפשרו להבין ולבקר את הטלוויזיה הישראלית, להעמיק את ההבנה של הלומדים והלומדות את התרבות הישראלית דרך אחד מתוצריה הבולטים – הטלוויזיה, וכמובן לספק חווית למידה מהנה ומגוונת. כדי להתחיל את הקורס לא צריך כל ידע מקדים, צריך רק להירשם אליו בחינם בדף הזה, ומשם הדרך מתחילה – ומי יודע איך ומתי תסתיים…

ד”ר איתי חרל”פ, בשם כל צוות הקורס.

المساق مفتوح. التسجيل مفتوح

فريق المساق:

إيتاي حرلب

محاضر

نُبذَة عن نفسي

ألون يودكوفسكي

محاضر

نُبذَة عن نفسي

أراء الطلاب:

كان المساق ناجح فقد نجح باحداث التجديد بالنسبة لي، على الرغم من أنني تعلمت بالفعل عن التلفزيون على جميع أنواع المنصات الأخرى، ولكنه حقق ذلك بطريقة لطيفة، مسلية، ذكية، واعية وممتعة والأهم من ذلك كله – بشكل مريح وفي الوقت المناسب لي. أوصي بشده.

تجربة ملهمة، مسلية وبالأخص متيره لوجهات النظر، يشيه طريقه ألاستمتاع بتلقاز مع جودة – عندما أستطيع أن أكون سلبيًا نسبيًا في الوقت الذي أقوم بتوسيع آفاقي به، وأسئلة تحث على التفكير تقدم لي في صينية من فضه

لم تكن التجربه بالنسبه لي كتعليم. لقد مرت التجربه كمسلسل تعليمي، مثل “الحياه” على التلفزيون الإسرائيلي.

لقد اشتركت في المساق بدون سبب، هكذا من أجل المتعة ومعرفة ماذا يعني التعلم عبر الإنترنت، وأدمنت! لقد انتظرت من أسبوع لآخر حتى يعرض درس جديد. خادم، رائع وذكي، يذكرنا أصول قطيع الحديد من تاريخ التلفزيون لدينا، وروئيه بعض الأشياء في سياق جديد. أوصي

أنا أعيش في الخارج – في جزر الكناري، كنت متطوعًا في الكيبوتس منذ 30 عامًا. بفضل التكنولوجيا الحديثة تمكنت من تعلم اللغه العبرية، كما التعلم أيضا عن الحضارة اليهودية وعن دولة إسرائيل، كل هذه المجالات مهمة بالنسبة لي، حتى لو لم أكن يهوديًا منذ الولادة. كل الشكر للدكتور هارلاف وطاقم المساق ولجميع الطلاب أيضا حتى لو لم أشعر بالثقة الكافية في لغتي العبرية للاشتراك في المناقشات، شكرًا.

تجربة مفيدة جدا ومنعشة للغاية، ويعود الفضل في ذلك جزئيًا إلى موهبة الوصول، والقدرة على الجمع بين خفة التنسيق والعرض التقديمي وعمق المواد والتحليل.