שינוי שפה
שינוי שפה
התחברות \ הרשמה
התחברות \ הרשמה
קטלוג
קטלוג
צור קשר
צור קשר

מודלים חישוביים

מה זה מחשב? איך מגדירים באופן מתמטי את מושג המחשב? האם יש בעיות שמחשבים לא יכולים לפתור? בקורס זה נניח את היסודות המתמטיים והפורמליים של מדעי המחשב, ונחקור את גבולות היכולת של המחשבים באשר הם.
icon-degrees
icon-price
long course
6 | 12
video play

  • איך מגדירים באופן פורמלי מחשב?
  • האם יש בעיות, שניתן להוכיח, שמחשבים לא יכולים לפתור?
  • מודלים חישוביים שונים, כולל: אוטומט סופי, אוטומט מחסנית ומכונת טיורינג.
  • מושג האי-דטרמיניזם וחשיבותו במדעי המחשב.
  • ההיררכיה של חומסקי

הקורס מודלים חישוביים מניח את היסודות הפורמליים לכל תורת מדעי המחשב, וחוקר את גבולות היכולת החישובית של המחשבים.
השאלה הבסיסית שתלווה אותנו לאורך כל הקורס היא:
האם יש בעיות שמחשבים לא יכולים לפתור?
ואין הכוונה למחשב ספציפי זה או אחר, אלא לכל מחשב באשר הוא;  האם יש בעיות שאנחנו יכולים להוכיח שהם מחוץ לגבולות היכולת של המחשבים? בעיות ששום מחשב – קיים או עתידי – יוכל לפתור?
חקר השאלה הזו ייקח אותנו למסע ביסודות הבסיסיים ביותר של מדעי המחשב.

ראשית, נצטרך להבין ולהגדיר מה זה בכלל מחשב. בקורס נכיר מודל מתמטי אבסטרקטי של מושג המחשב, שיגלם בתוכו את עושר המחשבים הפיזיים השונים.  למעשה, במסגרת הקורס נתאר מספר מודלים כאלו, ועל כל אחד נחקור אילו בעיות ניתן לפתור בעזרת המודל ואילו לא.
לקראת סוף הקורס נגיע למודל הכללי ביותר: “מכונת טיורינג”. מודל זה, אף שהומצא על ידי אלן טיורינג עוד לפני שנבנה המחשב הדיגיטאלי הראשון, עדיין מתאים לכל מחשב שנבנה מאז ועד היום (וככל הנראה גם בעתיד), וממשיך לשמש כמודל הסטנדרטי למחשבים. גם על מודל זה נשאל, האם יש בעיות שגם הוא לא יכול לפתור? כלומר, האם יש בעיה שאף מחשב, היום או בעתיד לא יכול או יוכל לפתור, לעולם?

ביחידה האחרונה של הקורס נענה על שאלה זו.
במסגרת הקורס נכיר גם מושגים נוספים, כמו ביטויים רגולריים, דקדוקים חסרי הקשר, וההיררכיה של חומסקי;  מושגים שהינם מרכזיים בענפים שונים של מדעי המחשב.
מבחינת התכנים, הקורס הוא קורס במדעי המחשב – עולם המושגים והשאלות מגיעים מתוך עולם המחשבים. אבל מבחינת הדיסיפלינה – הקורס הוא קורס מתמטי (אם כי ללא מספרים ונוסחאות). הקורס מגדיר הגדרות – מדוייקות, טוען טענות – מדוייקות.  ומוכיח אותן – בהוכחות לוגיות, מתמטיות מדוייקות.  הקורס מניח ידע מוקדם של מתמטיקה בדידה.

לינקדאין
פייסבוק

פרופ’ יונתן אומן

מרצה
جامعة بار ايلان

פרופ’ במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בר אילן. חוקר בתחומי האלגוריתמים, תיאוריה של AI, כלכלה חישובית, ועוד. יזם הי-טק ויועץ לחברות טכנולוגיה וקרנות הון-סיכון

ד”ר רון עדני

מתרגל
جامعة بار ايلان

דוקטור למדעי המחשב בהתמחות באלגוריתמי אופטימיזציה. בעשור האחרון הרצה ותרגל את הקורס אוטומטים ושפות פורמליות באוניברסיטת בר אילן ובבינתחומי הרצליה – אונ’ רייכמן. נבחר למרצה מצטיין באונ’ בר אילן. יזם היי-טק סדרתי, יועץ לחברות ומנטור.

עקיבא קליינרמן

מתרגל
جامعة بار ايلان

דוקטורנט למדעי המחשב בהתמחות בינה מלאכותית באוניברסיטת בר אילן. חוקר שקיפות של מערכות מבוססות למידה מכונה. מתרגל את הקורסים מודלים חישוביים ובהתסברות במשך 6 שנים באוניברסיטת בר אילן ומרצה את הקורס אוטומטים ושפות פורמליות במכללת עזריאלי בירושלים.