تاريخ البدء

المساق مفتوح

السعر

مجانًا

مدّة المساق

9 שבועות | 2-3 שעות בשבוע

מה נלמד?

  • המקום של התנ”ך בעיצוב הזהות האישית והלאומית שלנו
  • בחינת האתוסים והמיתוסים של התנ”ך, על עיצובה של החברה הישראלית
  • בחינת המשמעות החינוכית של האתוסים והמיתוסים של התנ”ך

الوصف:

קורס זה הינו במצב ארכיוני.

מה זה אומר? שעדיין ישנה האפשרות להצטרף לקורס, ללמוד ולהתקדם בצורה עצמאית ולענות על המטלות.

אמנם צוות הקורס אינו זמין לתמיכה, אך תמיד ניתן לפנות למוקד קמפוסIL בכל שאלה טכנית לגבי אופן השימוש בסביבת הלמידה.

מה הקשר בין חוה ולילית לטיפול הזוגי שלכם?
מי באמת הרג את גלית?
מה הקשר בין פרשת נזיד העדשים של יעקב ועשיו לד.נ.א הלאומי שלנו?
ו…האם אנחנו באמת “עם סגולה” כמו שסיפרו לנו?

הקורס “מאדם לעם” של מכללת סמינר הקיבוצים יענה לכם על כל השאלות המרתקות האלו ואפילו יפתיע אתכם עם תשובות שלא שמעתם עליהן עד היום… הקורס “מאדם לעם” של מכללת סמינר הקיבוצים עוסק באופן ייחודי בזהות שלנו כיהודים וכישראלים מבעד לסיפוריו המעצבים והמכוננים של המקרא ומכמה נקודות מבט: האישית, הלאומית והחינוכית.

זהותנו כישראלים, יהודים ולא יהודים, היא רכיב מהותי ומשמעותי שמשפיע על השקפת עולמנו ועל אורח חיינו כיחידים וכחברה. מצד אחד עלינו לקבל מגוון דעות ואמונות המייחדות כל אחד ואחת מאתנו, ומצד שני לטפח תרבות של ערכים הומניסטיים המאפשרת את המגוון הזה.
סיפוריו המעצבים והמכוננים של המקרא הם אבן יסוד בתרבות זאת, והקורס “מאדם לעם” של ד”ר מורן גאם – הכהן, הניתן במסגרת לימודי מקרא ותרבות ישראל, עוסק בהם בדרך המשלבת תפיסת עולם ערכית-הומניסטית ותפיסה חינוכית-פדגוגית יצירתית וחדשנית. הקורס עוקב אחר הנרטיב המקראי המספר על הפיכתנו מאדם לעם ובוחן את המשמעות של נרטיב זה ברמה האישית, החברתית והחינוכית כפי שתראו בנושאים שבהם נעסוק:

סיפור בריאת האדם מבעד לזווית האישית שלנו כבני אדם.
סיפור בריאת האישה מבעד לזווית הזוגית והמגדרית שלנו, כבעלי מערכות יחסים זוגיות.
סיפורה של משפחת אברהם אבינו מבעד לזווית המשפחתית שלנו, כבני משפחה.
האירוע המכונן של יציאת מצרים וגיבושו של עם ישראל מבעד לזווית הלאומית שלנו כפרטים בחברה הישראלית.
סיפור הקרב של דוד וגלית מבעד לזווית הפוליטית שלנו בשיח הציבורי והבינאישי.
הקורס עוקב אחר הנרטיב המקראי המספר על הפיכתנו מאדם לעם ובוחן את המשמעות של נרטיב זה ברמה האישית, החברתית והחינוכית כפי שתראו בנושאים שבהם נעסוק:

הלמידה בקורס היא למידה פעילה ורפלקסיבית ומתפתחת בכמה רבדים: ברובד האקדמי – פרשנותו ומחקרו המרתקים והמפתיעים של הטקסט המקראי. ברובד האישי – רפלקסיבי – בחינת מקומו של הטקסט המקראי בעולמכם האישי, ובמישור החינוכי-פדגוגי – בחינת המשמעויות החינוכיות-פדגוגיות של העיסוק בנושאי הקורס על הילדים/ תלמידים שלכם, דור העתיד של מדינת ישראל.

כל יחידת לימוד בקורס מכוונת אל מטלה, פעילות או דיון בקהילת הלומדים, שאליה תגיעו דרך הרצאות קצרות ומרתקות, טקסטים ממקורות שונים ומגוונים, אתרי תוכן עשירים, סרטונים מלווים ואפילו שירים אהובים ומוכרים. תהליך הלמידה יאפשר לכם להעמיק את הידע בסיפוריו המכוננים והמעצבים של המקרא, ובהקשרים המעניינים והחשובים שביניהם לבין התנהלותנו כחברה בישראל מבחינה תרבותית ופוליטית, כאן ועכשיו.

הידע והתובנות שתצברו במהלך הקורס יאפשרו דיון עשיר יותר בשאלות של זהות, מגדר ולאום בחברה רב-תרבותית ומגוונת כמו החברה בישראל של היום, ויסייעו לכם בעיצוב זהותכם שלכם וזו של ילדיכם/תלמידיכם בשדה החינוכי.

הקורס נוצר עבור קהילת המחנכים והמורים בכל תחומי הדעת ורמות ההשכלה, אך מתאים גם לכל מי שמעוניין להעמיק את הידע וההבנה שלו בקשר שבין סיפורי המקרא לבין האתוסים והמיתוסים המכוננים של החברה הישראלית בימינו.

المساق مفتوح. التسجيل مفتوح

فريق المساق:

د. موران چام - هكوهين

دكتور

نُبذَة عن نفسي

غيورا ألون

دكتور

نُبذَة عن نفسي

أراء الطلاب:

“قام المساق بسرد الأمور بطريقة رائعة ومثيرة للاهتمام حتى أولئك الذين لا يتصلون بالقصص التوراتية، كان بامكانهم أن يُظهروا الكثير من الاهتمام والتعمق أكثر في كل موضوع. فجأة وجدت نفسي مسافرًا في طريقي إلى السمينار، مستمعًا إلى ترانيم على الراديو وأفكر في أي قصة يمكن أن تتناسب مع التوراه. بالنسبة لي إنه لشيء رائع.”

“المساق ممتع للغاية. طريقه تعلم حديثه لم أختبرها من قبل”

“على عكس المساقات التدريبية الأخرى عبر الإنترنت، حيث لم أشعر من خلالهم بالتعلم والعميق المهم – هنا حدث بالفعل. المهام الأسبوعية كانت تدريجية بطبيعتها، وتم “تقديم” كل شيء بالجرعة المناسبة والمهام التي طلب منا القيام بها تتطلبت منا العمل على تكوين موقف شخصي وتشكيل رأينا – هذه طريقة رائعة ومهمة للغاية!”

“أحببت يالمساق انه يلامس حياتنا ولا يتعامل فقط مع الفترة الزمنيه للكتاب المقدس نفسه. فقد تضمنت العديد من الجوانب التعليمية وكمدرس فقد توسعت أرائي وأتاحت لي التفكير فيما هو أبعد من ذلك كما زودتني أيضًا بأدوات إبداعية لنقل المواد”