דלג לתוכן ראשי

וירוסים, איך מנצחים אותם? תאים, וירוסים וחיסונים

קורס זה של אוניברסיטת תל אביב זמין כרגע לרישום רק באתר edX בשפה האנגלית עם כתוביות בעברית וערבית. להרשמה לחצו כאן

תאריך התחלה: Mar 5, 2018
משך זמן: 7 שבועות | 2-3 שעות בשבוע
מחיר: חינם

תיאור הקורס

האם אי פעם תהיתם מהם וירוסים? הסתקרנתם לגבי האופנים בהם וירוסים פולשים לגופינו, תוקפים את התאים שלנו וגורמים לנו להיות חולים? בואו ללמוד ממה עשויים וירוסים ולהבין את המנגנונים באמצעותם הם חודרים לתאים שלנו ומשתלטים עליהם.

אין צורך ברקע קודם במדעים - צריך רק ראש פתוח!

גוף האדם מורכב מתאים, שהם מעין מכונות מולקולריות מופלאות.. כל זמן שהם עובדים כשורה, אנחנו מרגישים מצוין. אבל כשוירוסים, טפילים זעירים מאד העשויים מחלבונים וגנים, משתלטים עליהם, נגרם לגופנו נזק רציני.

בקורס תלמדו, צעד אחר צעד, כיצד תאי גופינו פועלים כדי שנהיה בריאים. לאחר מכן נבחן את ממלכתם הענפה של הווירוסים, ובפרט אלו שגרמו להתפרצות מגפות כמו השפעת, האיידס והאבולה. לבסוף, נסקור בצורה שיטתית את המערכת החיסונית שלנו, כיצד היא מזהה את הווירוסים- "האויבים", וכיצד היא מביסה אותם.

ההרצאות תוכננו בקפידה כדי לתאר את הביולוגיה הבסיסית של התא, וירולוגיה ואימונולוגיה במושגים שכולם יכולים להבין, וזאת מבלי לוותר על הדיוק המדעי. נלמד כיצד וירוסים משתכפלים ואיך המערכת החיסונית שלנו מגנה עלינו מחולי, וכן כיצד מדענים חוקרים את הנושאים האלה. במהלך הקורס תפגשו בחוקרים ומדענים מובילים - חלקם אף זכו בפרס נובל על תרומתם בכימיה וברפואה.

ביחד נבין בצורה טובה יותר כיצד המדע מסייע באבחון יעיל של מחלות, ביצירת תרופות טובות יותר וחיסונים המגנים עלינו . במהלך הקורס אתם תצברו ידע מרתק, נהיר ושימושי. מטרתנו היא לצייד אתכם בהבנה מהימנה ושימושית בנוגע לאופן פעולתם של חיסונים, כך שתוכלו להחליט באופן מושכל בנוגע להתחסנות שלכם ושל בני משפחותיכם.

הקורס הופק באוניברסיטת תל אביב על ידי TAU Online - המרכז לחדשנות בלמידה.


על מנת לצבור קרדיט אקדמי של אוניברסיטת תל אביב עבור הקורס, יש לעמוד בהצלחה בבחינה שמתקיימת באוניברסיטת תל אביב. תוכלו למצוא מידע נוסף כאן. בנוסף, ניתן להתקבל לחלק ממסלולי הלימוד באוניברסיטת תל אביב באמצעות הקורסים המקוונים - קראו עוד כאן. מורים המעוניינים ללמד את הקורסים בכיתותיהם מוזמנים לקרוא בקישור הבא על תוכנית תיכון אקדמי מקוון.

מה שתלמד

  • הרכבם של מבני התא (אברונים) ופעולותיהם
  • מה קורה לגופנו כאשר הוא נגוע בווירוסים
  • כיצד המערכת החיסונית שלנו פועלת כדי להגן עלינו
  • מהם היתרונות והחסרונות של חיסונים

מדריכים

פרופסור יונתן גרשוני

פרופסור יונתן גרשוני אוניברסיטת תל אביב

לחצו כאן לצפייה בכל הקורסים הישראליים ב-IsraelX, הזרוע הבינלאומית של קמפוס.